Jak napsat svůj životopis

 

Metod, jak napsat skvělý životopis, je celá řada. Některé metody jsou ale více, jiné méně efektivní a správné. Můžete se kupříkladu snažit okopírovat životopis podle nějakého vzoru, který naleznete na internetu. Nebo můžete stáhnout nějakou šablonu ve v internetovém vyhledávači zdarma, která bude buď ve Wordu, nebo v Excelu a budete se snažit ji předělat ku obrazu svému. 

 

Můžete třeba zkusit editovat jiné vzorové šablony životopisů v odlišném formátu, jako je např. v PDF (pro program Acrobat Reader), ale je nezbytné upozornit, že tento formát může být uzavřený a dostupný většinou pouze pro čtení, kdy dělat v něm úpravy je kolikrát naprosto nemožné. 

Zdá se, že najít ideální řešení v čem nebo jak napsat svůj životopis jednoduše, rychle, elegantně a bez chyb je docela velký oříšek, ale nemusí tomu tak být, když máte správné informace.  Životopis je obvykle první kontakt mezi uchazečem o zaměstnání a potenciálním zaměstnavatelem, proto je dobré, aby u budoucího zaměstnavatele zanechal dobrý dojem. A to jak po vizuální stránce, tak i po obsahové. 

Je vhodné budoucímu zaměstnavateli poskytnout přehledný strukturovaný životopis, který obsahuje velmi stručné, ale podstatné informace. Jen ve výjimečných případech, požaduje-li to zaměstnavatel, se poskytuje životopis klasický. Ať tak či tak, vždy dbejte na úpravu životopisu. Volte raději formu psanou na počítači, tištěnou na čistém bílém papíře. Rukou psaný životopis personalistu spolehlivě odradí, aniž by si ho přečetl! 

 

Na první místo vždy patří kategorie osobních údajů. Tradičně se uvádí tyto informace:

  • jméno a příjmení, vč. titulů
  • kontakty – bydliště, telefonní číslo, e-mail kontakt

 

Na základě vlastního uvážení můžete uvést i další informace, například datum narození nebo národnost, zejména pokud Vám tato informace může při přijímacím procesu nápomocná. Neuvedete-li však tyto informace, férový personalista se Vás nebude ptát na žádné otázky s možným diskriminačním podtextem (například náboženství či sexuální orientace). Výjimkou je, pokud jsou pro vykonávání práce podstatné. Například toho může být plánované těhotenství či zdravotní stav jelikož některá povolání mohou být náročná či nebezpečná. Na Vaše požádání je personalista povinen Vám potřebu takových údajů doložit. Zeptá-li se bez opodstatnění, zvažte sami, zda máte zájem pro takovou společnost vůbec pracovat.

Při psaní kontaktů se vyhněte užívání e-mailu, jehož znění by o Vás mohlo vypovídat i to, co nechcete. Nepoužívejte např. přezdívky či zdrobněliny. Nejlépe uděláte, vsadíte-li na klasický emailový formát jmeno a prijmeni. Nebojte se využívat potenciálu moderních sociálních sítí. Máte-li k dispozici například profil na sociálních médiích typu LinkedIn - Facebook a vedete ho v profesním duchu, nebojte se o něm v životopise zmínit. Je běžnou praxí, že si Vás Váš budoucí zaměstnavatel takto „proklepne“ i bez Vašeho upozornění. 

Další kategorií je vzdělání. Základní škola se v životopisu neuvádí. Vzdělání a kurzy uvádějte od nejnovějšího po nejstarší. Studujete-li, můžete uvést i tuto informaci. Vhodné je to zejména tehdy, pokud se vzděláváte v oboru. Do informace o vzdělání uveďte časové rozpětí studia, název instituce včetně studovaného oboru a pochopitelně také dosažený titul, pokud je výsledkem studia.

Vaše praxe je další kategorie, kterou nelze vynechat. Zde vypisujete předchozí zaměstnání, a to včetně doby Vašeho působení ve firmě a také zastávané pozice. Opět seřazujte od nejnovějšího až po nejstarší. V této kategorii velmi záleží na tom, jestli jste absolvent, který se do pracovního procesu zatím nezapojoval nebo pouze jako brigádník, či máte praxi v oboru, ve kterém chcete pracovat.

Také zmiňte své vlastnosti, schopnosti, zájmy a jiné informace, které by Vám k získání práce mohly pomoci. Rozhodně se nezapomeňte pochlubit jazykovými dovednostmi. Uvádějte je včetně Vaší úrovně, avšak v tomto případě se snažte se nepřeceňovat. Dále se nezapomeňte zmínit o tom, jak moc umíte ovládat počítač, vyžaduje-li toto poptávaný zaměstnavatel. Základní uživatelské schopnosti se dnes berou jako běžný standard. 

Nebojte se k životopisu přiložit i Vaši aktuální portrétní fotografii. I to Vám může zvýšit šanci, že právě Vás pozvou k následnému pracovnímu pohovoru. Nejste-li si však jisti, s klidem se přiložení fotografie pokud si ji zaměstnavatel přímo nevyžádá vyvarujte. Pokud se rozhodnete pro první možnost, dodržujte určité zásady. Nikdy se neuchylujte k vulgárně působícím fotografiím, nepoužívejte skupinové fotografie, obrázky z dovolených nebo oslav a nepřikládejte ani v poslední době populární selfie. Používejte pokud možno oficiální fotografii průkazového typu (občanský průkaz, řidičský průkaz), v každém případě takovou, na které vypadáte upraveně, přirozeně a seriózně.

 

123jobs.cz | 123jobs Media s.r.o.

-------------------------------------------

Vyhledávač práce - snadné a pohodlné vyhledávání práce nebo brigády na Žirafa.cz.

Certifikace firem - získejte certifikát TOP zaměstnavatel on-line na Certifikuj.cz.